Apache Localhost’ta PHP 7 cURL Problemi

Apache Web Server Php 7 cURL Problemi ve Çözümü

Merhaba,
Localhost’ta Apache Web Server kullanan geliştiricilerde en sık karşılaşılan sorunlardan birine çok kısa değinmek istiyoruz.

 

Localhost’ta php 7 cURL’i görmüyor mu?

ADIM 1- Sisteminize kurmuş olduğunuz PHP‘nin ana dizinine gidin. Windows 10’da Apache ve PHP 7 Kurulumu yazımızda belirttiğim gibi ben PHP’yi direkt D:\SERVER\PHP şeklinde kurmuştum.
php.ini dosyanızı açın ve:
;extension=curl
;extension=openssl
satırlarını bularak baş kısımdaki “noktalı virgül“ü kaldırarak yorum satırlığından çıkmalarını sağladığınıza emin olun. Php.ini dosyanızı kaydedin ve kapatın.

ADIM 2- Yine php.ini dosyanızla aynı yerde bulunan libssh2.dll dosyasını bulun ve kopyalayın.

ADIM 3- Şimdi Apache Web Server‘ı kurmuş olduğunuz dizine gidin. bin klasörüne girin. bin klasörü aynı zamanda ApacheMonitor.exe ve httpd.exe dosyasının olduğu yerdir. Bu alana – bin klasörü – içine yapıştırın.

ADIM 4- Apache Monitörden Apache’yi yeniden başlatın.

Sorununuz çözülmüş olacaktır, iyi çalışmalar!

BONUS: Yine Apache Web Server’da Localhostta çok karşılaşılan Localhostta CSS Dosyalarının Yüklenenemesi, Failed to load resource: the server responded with a status of 404 (Not Found) hatasının çözümü için css dosyalarınızın bulunduğu klasöre gidin.

Bir .htaccess dosyası oluşturun veya varolan .htaccess dosyasını düzenleyin.
Şu kodu ekleyin ve kaydedin. Sorununuz çözülecektir.
Options +Indexes
# or #
IndexIgnore *

Önceki yazılarımızdan MacOS’ta Apache ve PHP Kurulumu kılavuzunu ve Windows’da MySQL Server Kurulumu kılavuzunu da okuyabilirsiniz.