Windows’ta ve Android Studio’da Flutter Kurulumu

Windows 10 Android Studio ve Flutter Kurulumu Nasıl Olur

Merhaba,
Öncelikle bu yazımızda da MacOS’ta Resimli Anlatımlı Flutter Kurulumu kılavuzunu da okuyabilirsiniz.
Şimdi,
Bu dersimizde Windows’da Flutter kurulumu ve Android Studio’ya gösterilmesini ekran görüntüleriyle anlatacağız.
Bu dersimiz ayrıca Android Studio‘da karşılaşılan Error: Unable to find git in your PATH hatası için de çözüm niteliğindedir.

ADIM 1- Önce (Windows için) Flutter’ı buradan indirelim.

ADIM 2-

Windows Flutter Kurulumu Flutter i Çıkarma

İndirmiş olduğumuz flutter_windows_1.22.5-stable.zip doyasını açıyoruz ve içindeki flutter klasörünü C:\ içine çıkartıyoruz.

BİLGİLENDİRME – Çıkarmış olduğumuz dizine, C:\ içindeki flutter klasörünü açıyoruz. Burada görmüş olduğunuz flutter_console.bat dosyası, Flutter ile ilgili kullanacağınız Flutter konsoludur.

ADIM 3- C:\flutter klasörüne gidin ve bin klasörüne girin. Klasör adres çubuğuna tıklayın ve bin klasörünün adresini kopyalayın. Veya eğer ilk adımdan beri Flutter’ı benim gibi C:\flutter dizinine çıkardıysanız kopyalayacağınız adres C:\flutter\bin olacaktır.

Flutter Ortam Değişkenleri Ayarları

ADIM 4- Şimdi Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Özellikler, Sol Menüden Gelişmiş Sistem Ayarlarına, ordan da Ortam Değişkenleri‘ni açın. Veya daha pratik olması amacıyla Başlat‘ı açarak “ortam değişkenleri” veya Windows sistem dili İngilizce olanlar “env” yazarak Ortam Değişkenleri‘ni açıyoruz.

ADIM 5- Aşağıdaki ekran görüsündeki işlemleri sırasıyla yapıyoruz. Ortam Değişkenleri -> Kullanıcı Değişkenleri -> Path -> Düzenle -> Yeni -> C:\flutter\bin -> Tamam. (Eğer 2 numarada belirttiğim Path değişkeni yoksa Yeni’ye tıklayıp oluşturabiliriz.)

 

Windows da Flutter Ortam Değişkenleri Ayarlarını Yapma Resimli Anlatım

ADIM 6- Şimdi Başlat‘ı açın ve “cmd” yazın. Komut istemi’ne sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır‘a tıklayın. Açılan komut ekranına “flutter doctor” yazıp enter’a basın. Sistemimizde eksik olan veya yüklü olan bileşenleri gösterecektir. İşaretlediğim 2 bileşen sistemimizde eksik. Şimdi bu hataları gidermeye çalışacağız. Bkz. Aşağıdaki Ekran Görüntüsü.

 

Windows Flutter CMD Flutter Doctor Komutu

Android Studio Flutter Kurulumu

ADIM 7- Şimdi hemen Android Studio‘muzu başlatıyoruz. Ekran Görüntüsündeki gibi sol alttan Configure‘a tıklayıp ardından Plugin‘e tıklıyoruz. Açılan pencerede üstte Marketplace‘i seçerek arama bölümüne Flutteryazıp Install diyoruz. Gelen izni Accept diyerek kabul ettikten sonra yüklemenin bitmesini bekliyoruz. Yükleme bitince Restart IDE diyoruz. Bkz. Ekran Görüntüsü.

Windows Android Studio da Flutter Eklentisi Kurulumu

ADIM 8- Artık ana Android Studio ekranında +Create New Project ile birlikte +Create New Flutter Project‘i de görüyoruz. Biz yine de ADIM 6‘daki Komut Penceresini  açıp tekrar “flutter doctor” yazıp enter‘a basarak ADIM 6‘da karşımıza çıkan hataları kontrol edeceğiz.

 

Windows Flutter Kurulumu Sorunsuz Başarıyla Tamamlandı

Görüldüğü gibi hiçbir sorun kalmadı. Flutter artık sorunsuz yüklendi…

Karşılaştığınız sorunları yorumlarda bize yazarak ücretsiz destek alabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler…

Flutter plugin not installed; this adds Flutter specific functionality hatası veya Dart plugin not installed; this adds Dart specific functionality hatası almaya devam ediyorsanız diğer yazımıza gözatabilirsiniz.

Ayrıca Mersev Bilişim üzerinden kendi Uygun Fiyatlarla Webview Mobil Uygulama siparişinizi de verebilirsiniz.